Twoja maszynka do mielenia mięsa zapycha się i nie mieli – zobacz jak przywrócić jej sprawność poprzez naostrzenie nożyka i sitka. Film pokazuje 4 domowe sposoby ostrzenia nożyka i sitka od bardzo łatwego, do trudniejszych z wykorzystaniem narzędzi, które są na wyposażeniu domowego warsztatu.
Potraktuj podane czasy szlifowania orientacyjnie, bo końcowy rezultat zależy od stali z jakiej wykonany jest nożyk i sitko oraz ziarnistości osełki lub papieru ściernego. Po prostu obserwuj postępy szlifowania i przerwij gdy już uznasz, że sitko lub nożyk jest naostrzone.
Take Look to kanał w którym pokazujemy jak dbać o dom i zdrowie. Radzimy jak sprytnie i szybko posprzątać dom, kuchnię, łazienkę i zrobić samodzielnie różne rzeczy w domu.
Przydatna rada jedna uwaga zanim musiałem naotrzyć to plastikowe przekładnie w maszynce się rozpadły, kupiłem nową gdzie stare nie pasują więc problem ostrzeżenia z głowy trzeba tylko wydać kolejne pieniądze i to nie małe a sprzęt ląduje na śmietniku i to jest ta ekologia.
Witam serdecznie. To fajny i pomocny filmik w sytuacji gdy nie masz wyjścia i jakoś to ma ciąć. Najbardziej zbliżonym sposobem jest taśma ale nie ma co kombinować bo tak nie naostrzysz poprawnie. Jedynym poprawnym sposobem jest ostrzenie na szlifierce magnesowej. Z sitkiem to nie problem ale nożyk już jest nieco trudniej wykonać. Tak czy inaczej sposoby jakie tu widać często całkowicie uwalają ten sprzęt i nie polecam, kombinacja po taniości a potem wymiana bo nawet na szlifierce będą problemy jak trzeba będzie po 0.3mm zebrać ze strony by zabielić czyli sitko o min. 0.5mm cieńsze i co jakieś dystanse stosować? Nie nie… to nie ma sensu, nie wspomnę o nożyku. Mówię to bo coś o tym wiem mam możliwość ostrzenia na magnesówce, ale jak o tym powiedziałem siostrze to zaraz miałem wiele pracy. I po pewnym czasie okazało się że większość sitek jest po prostu bublem (taka zajefajna stal co ją pilnikiem rysowałem) więc zrobiłem kilka sitek ze stali C45 (toczenie wiercenie cnc,zahartowanie do twardości 60-65HRC odpuszczenie i szlif ) i to jest to tylko z nożykami problem zostaje ( hartowanie kiepskiej stali jest kiepskim hartowaniem) Jakby jakieś pytania to proszę. Pozdrawiam.PEACE!
Ostrze noże i nożyczki… popytajcie znajomych, każdy ma w okolicy fachmana co na magnesówkę wam wrzuci te nożyki. To się raz lub dwa razy do roku ostrzy. Browarka postawicie i gotowe. Nie kaleczcie materiału takimi domowymi sposobami bo potem gorzej to wyrównać i naostrzyć prawidłowo na maszynie.
Wystarczy drobnoziarnisty papier ścierny położyć na blacie stołu kuchennego , potem wziąć krzyżyk i sitko i naostrzyć tylko krzyżyk ostrzy się tylko z jednej strony,a sitko można ostrzyć nawet z obydwu stron.
5 sposób, to ostrzenie na szlifierce magnetycznej. Szczerze powątpiewam w sukces każdego, kto spróbuje ostrzyć metodą 4. Metoda 3 przy braku wycentrowania może dać skutek, jak podanie brzytwy małpie. Metoda 2 daje największe szanse na poprawne naostrzenie sitka i noża, zabrakło ostrzenia krawędzi bocznych nożyka. Metoda 1 dobra do ostrzenia noża do krojenia chleba czy mięsa!!! ale nie sitka i nożyka do maszynki. Instruktaż oceniam 2 punkty w skali 5-punktowej.
W roku 1970 wysłali mnie do szkoły zawodowej .miałem wtedy 14 lat.wybierać mogłem albo się będę uczył albo dostanę w pi…dol.pamiętam ostrzenia sitka i nożyka.nie 6 do 8 minut tylko powierzchnia szlifowana miała być bez żadnych wgłębień miała błyszczeć na całej powierzchni.pozdrawiam.
To ciekawę. Chcę kupić taką osełkę, ale nie wiem jaką gradację ma osełka z obu stron, tzn. jaka ma mieć z jednej a jaką z drugiej strony, żeby die nadawała do ostrzenia nożyka i sitka?
Ostatnio robilem kielbase, myslalem ze wyjde z siebie jak maszynka mielila, zawsze gdy jezdzilem do Polski to z sitkami i nozami do maszynki , teraz sam bede sobie ostrzyl Pozdrowienia z Irlandii
Do tego celu najlepsza jest osełka diamentowa i to o precyzyjnej liniowości, a te są mega drogie, zwłaszcza przy większych gabarytach. Papier ścierny jest najgorszym pomysłem, bo w skali mikro zawsze się fałduje przed nacierającym rantem i tym samym go zaokrągla. A gradacja od 320-400 w górę, niżej da rysy, które ciężko zlikwidować. Ale próbować można, jeśli sitko jest w tragicznym stanie, bo wtedy gorzej nie będzie.
Ja mam duży nieużywany kamień szlifierski i na tym podostrzenie wychodzi idealnie, żadnych prześwitów między nożykiem a sitkiem. Najczęściej wystarczy kilka minut szlifowania aby zedrzeć nalot i znowu tną jak nowe. Naprawdę nie potrzebna magnesówka aby dobrze poostrzyć nożyki, o ile nie są krzywe, ale trzeba to robić umiejętnie.
To jest Totalna Bzdura !!! W ten sposób nie naostrzymy . Tylko ostrzeżenie na magnesówce zapewni prawidłowe naostrzenie . Ręka nie jest tak precyzyjną jak ruch maszyny …
Zadna nowosc,powinien jeszcze dodatkowo podac ze musi byc kät ujemy przy ostrzeniu nozy, Na szlifierce mechanicznej,,bo w nozu. MA dwa Katy, obydwa sa Bardzo wazne,
ostatnio zauważyłem, że w sitku najbardziej zużywają się zewnętrzne krawędzie sitka i noża, bo one mają największą prędkość liniową względem siebie, czyli chodzi o to, że centralne części noża i sitka się stykają a na zewnątrz zostają szpary i maszynka nie tnie. Podciąłem boszką nieco głębiej środek sitka i środek nożyka, nie dotykając pozostałych powierzchni i maszynka mieli jak złoto
Żadne ostrzenie ręczne. Tylko szlifierka na płasko ona zupełnie inaczej to robi. Totalna głupota z techniką nie mająca nic wspólnego. Jeśli masz stare sitko połóż je na papier ścierny i wykonaj parę 3 lub 4 ruchy wg. instrukcji z filmu. Obejrzyj wynik tego pseudo szlifowania i zadecyduj sam co dalej, czy to ciebie zadowala.
Totalna bzdura, tylko ostrzenie kompletu nóż + sitko magnesówką daje skuteczny wynik. W czasie długoletniej pracy na warsztacie naostrzyłem setki takich rzeczy i nigdy w każdym narzędziu tnącym nie ostrzy się krawędzi natarcia /tu bok nożyka/ tylko krawędź przyłożenia – tu płaszczyzna nożyka. Dotyczy to frezów, wierteł, noży tokarskich, rozwiertaków i innych. Ostrzenie wiertarką trzymaną w ręce zawsze spowoduję większe zebranie zewnętrznych końcówek bo tam szybkość szlifowania jest większa i do tego nie sposób utrzymać narzędzia prostopadle do papieru w pionie. W prezentowanym przykładzie ostrza są jedynie zabielone i się świecą, na jednym ostrzu nożyka widać nawet niedoszlifowaną końcówkę. Żeby ostrze w sitku zrobiło się naprawdę ostre trzeba zebrać od 0,1 do czasami 0,3 mm co jest niemożliwe przy ręcznym przesuwaniu po osełce w czasie 8 minut.
Super przydatny filmik …25 zł zostaje mi w kieszeni
Tusk?
nie ostrzy sie bocznych krawędzi nożyka, po za tym osełka nie moze miec krzywizn wytartych nożem
Daj spokój stary, nie masz pojęcia o co chodzi w ostrzeniu noży i sitka, pokazałeś 4 sposoby jak zepsuć komplet 😂😂😂
przy ostrzeniu ręcznym sitko też należy ostrzyć ruchem okrężnym,a oselka powinna być szersza niż średnica sitka
proszę pana narratora. w czasie i przestrzeni istnieje tylko i wyłącznie jedna krawędź tnąca. nigdy nie ma dwóch lub czterech krawędzi tnących.
Tylko jak obciągnąć osełkę, bo przecież musi byś płaska żeby ostrzenie było skuteczne.
Przydatna rada jedna uwaga zanim musiałem naotrzyć to plastikowe przekładnie w maszynce się rozpadły, kupiłem nową gdzie stare nie pasują więc problem ostrzeżenia z głowy trzeba tylko wydać kolejne pieniądze i to nie małe a sprzęt ląduje na śmietniku i to jest ta ekologia.
Co za bzdury. Tak załatwił sitko i nożyk.
To jest polerowanie nie ostrzenie 😀
Witam serdecznie.
To fajny i pomocny filmik w sytuacji gdy nie masz wyjścia i jakoś to ma ciąć. Najbardziej zbliżonym sposobem jest taśma ale nie ma co kombinować bo tak nie naostrzysz poprawnie.
Jedynym poprawnym sposobem jest ostrzenie na szlifierce magnesowej. Z sitkiem to nie problem ale nożyk już jest nieco trudniej wykonać. Tak czy inaczej sposoby jakie tu widać często całkowicie uwalają ten sprzęt i nie polecam, kombinacja po taniości a potem wymiana bo nawet na szlifierce będą problemy jak trzeba będzie po 0.3mm zebrać ze strony by zabielić czyli sitko o min. 0.5mm cieńsze i co jakieś dystanse stosować? Nie nie… to nie ma sensu, nie wspomnę o nożyku. Mówię to bo coś o tym wiem mam możliwość ostrzenia na magnesówce, ale jak o tym powiedziałem siostrze to zaraz miałem wiele pracy. I po pewnym czasie okazało się że większość sitek jest po prostu bublem (taka zajefajna stal co ją pilnikiem rysowałem) więc zrobiłem kilka sitek ze stali C45 (toczenie wiercenie cnc,zahartowanie do twardości 60-65HRC odpuszczenie i szlif ) i to jest to tylko z nożykami problem zostaje ( hartowanie kiepskiej stali jest kiepskim hartowaniem) Jakby jakieś pytania to proszę.
Pozdrawiam.PEACE!
i właśnie zrobiłem na osełce….dzieki…;-)
Dzięki. Super kanał. Chętnie się pobawię sitkiem i nożem.
Zesrał się goły na rogu stodoły !
Wszystkie te sposoby to takie zastępcze.Prawidłowo to tylko naostrzy się na szlifierce do płaszczyzn i tyle w tym temacie.
Wspaniale Porady . Dziekuję
Dlaczego taki dziwny kolor jest tego sitka, w 10 sekundzie najlepiej to widać. 😯
Dziekuje za filmik ,🙋♀️♥️
Ostrze noże i nożyczki… popytajcie znajomych, każdy ma w okolicy fachmana co na magnesówkę wam wrzuci te nożyki. To się raz lub dwa razy do roku ostrzy. Browarka postawicie i gotowe. Nie kaleczcie materiału takimi domowymi sposobami bo potem gorzej to wyrównać i naostrzyć prawidłowo na maszynie.
A gdyby ktoś pierwszym sposobem zaczął od tej mniej szorstkiej strony to efekt by był taki sam?
Dziękuję za fajny pokaz👍
Błąd.! Zaczyna się od grubszej gradacji.!.
Wystarczy drobnoziarnisty papier ścierny położyć na blacie stołu kuchennego , potem wziąć krzyżyk i sitko i naostrzyć tylko krzyżyk ostrzy się tylko z jednej strony,a sitko można ostrzyć nawet z obydwu stron.
5 sposób, to ostrzenie na szlifierce magnetycznej. Szczerze powątpiewam w sukces każdego, kto spróbuje ostrzyć metodą 4. Metoda 3 przy braku wycentrowania może dać skutek, jak podanie brzytwy małpie. Metoda 2 daje największe szanse na poprawne naostrzenie sitka i noża, zabrakło ostrzenia krawędzi bocznych nożyka. Metoda 1 dobra do ostrzenia noża do krojenia chleba czy mięsa!!! ale nie sitka i nożyka do maszynki. Instruktaż oceniam 2 punkty w skali 5-punktowej.
extraordinaire ça c'est du beau travail félicitation !
Po takim ostrzeniu najlepiej kupić nowe sitko i nożyk
W roku 1970 wysłali mnie do szkoły zawodowej .miałem wtedy 14 lat.wybierać mogłem albo się będę uczył albo dostanę w pi…dol.pamiętam ostrzenia sitka i nożyka.nie 6 do 8 minut tylko powierzchnia szlifowana miała być bez żadnych wgłębień miała błyszczeć na całej powierzchni.pozdrawiam.
To ciekawę. Chcę kupić taką osełkę, ale nie wiem jaką gradację ma osełka z obu stron, tzn. jaka ma mieć z jednej a jaką z drugiej strony, żeby die nadawała do ostrzenia nożyka i sitka?
Na magnesówce wychodzi idealnie
Najlepiej na magnesówce. Takie ostrzenie mnie nie przekonało.
Ostatnio robilem kielbase, myslalem ze wyjde z siebie jak maszynka mielila, zawsze gdy jezdzilem do Polski to z sitkami i nozami do maszynki , teraz sam bede sobie ostrzyl Pozdrowienia z Irlandii
Do tego celu najlepsza jest osełka diamentowa i to o precyzyjnej liniowości, a te są mega drogie, zwłaszcza przy większych gabarytach. Papier ścierny jest najgorszym pomysłem, bo w skali mikro zawsze się fałduje przed nacierającym rantem i tym samym go zaokrągla. A gradacja od 320-400 w górę, niżej da rysy, które ciężko zlikwidować. Ale próbować można, jeśli sitko jest w tragicznym stanie, bo wtedy gorzej nie będzie.
CZY TA MAAZYNKA Z FILMU TO RĘCZNA?
To są bzdury….papier 240 haha. Dobry jest do czyszczenia warszawskiego złomu
Ja mam duży nieużywany kamień szlifierski i na tym podostrzenie wychodzi idealnie, żadnych prześwitów między nożykiem a sitkiem. Najczęściej wystarczy kilka minut szlifowania aby zedrzeć nalot i znowu tną jak nowe. Naprawdę nie potrzebna magnesówka aby dobrze poostrzyć nożyki, o ile nie są krzywe, ale trzeba to robić umiejętnie.
Nigdy w ten sposób nie naostrzymy dobrze sitka i nożyka, ostrze takie rzeczy i wiem coś o tym !!!
Większej głupoty nie widziałem tak zreki to możesz sobie naostrzyc szpadel
To jest Totalna Bzdura !!!
W ten sposób nie naostrzymy .
Tylko ostrzeżenie na magnesówce zapewni prawidłowe naostrzenie .
Ręka nie jest tak precyzyjną jak ruch maszyny …
kto ma w mieszkaniu osełkę daje mocne. Ja nie mam.
Nie powinno być tak że najpierw na grubszej gradacji i potem na drobnej?
Zadna nowosc,powinien jeszcze dodatkowo podac ze musi byc kät ujemy przy ostrzeniu nozy, Na szlifierce mechanicznej,,bo w nozu. MA dwa Katy, obydwa sa Bardzo wazne,
ostatnio zauważyłem, że w sitku najbardziej zużywają się zewnętrzne krawędzie sitka i noża, bo one mają największą prędkość liniową względem siebie, czyli chodzi o to, że centralne części noża i sitka się stykają a na zewnątrz zostają szpary i maszynka nie tnie. Podciąłem boszką nieco głębiej środek sitka i środek nożyka, nie dotykając pozostałych powierzchni i maszynka mieli jak złoto
Nigdy tego nie umiałem bardzo dziękuję. 👍
Żadne ostrzenie ręczne. Tylko szlifierka na płasko ona zupełnie inaczej to robi. Totalna głupota z techniką nie mająca nic wspólnego. Jeśli masz stare sitko połóż je na papier ścierny i wykonaj parę 3 lub 4 ruchy wg. instrukcji z filmu. Obejrzyj wynik tego pseudo szlifowania i zadecyduj sam co dalej, czy to ciebie zadowala.
Totalna bzdura, tylko ostrzenie kompletu nóż + sitko magnesówką daje skuteczny wynik. W czasie długoletniej pracy na warsztacie naostrzyłem setki takich rzeczy i nigdy w każdym narzędziu tnącym nie ostrzy się krawędzi natarcia /tu bok nożyka/ tylko krawędź przyłożenia – tu płaszczyzna nożyka. Dotyczy to frezów, wierteł, noży tokarskich, rozwiertaków i innych. Ostrzenie wiertarką trzymaną w ręce zawsze spowoduję większe zebranie zewnętrznych końcówek bo tam szybkość szlifowania jest większa i do tego nie sposób utrzymać narzędzia prostopadle do papieru w pionie. W prezentowanym przykładzie ostrza są jedynie zabielone i się świecą, na jednym ostrzu nożyka widać nawet niedoszlifowaną końcówkę. Żeby ostrze w sitku zrobiło się naprawdę ostre trzeba zebrać od 0,1 do czasami 0,3 mm co jest niemożliwe przy ręcznym przesuwaniu po osełce w czasie 8 minut.
dobrej jakości obraz pozwala zobaczy c stan sitka i nożyka po ostrzeniu dzięki