36 thoughts on “Szpachlowanie i szlifowanie . Podstawy Blacharstwa i lakiernictwa cz.1”
Brawo czujni blacharze brawo czujni lakiernicy. Wiele firm lakierniczych oferuje podkłady epoksydowe, które są zalecane do nakładania na gołą blachę jako zabezpieczenie antykorozyjne. Na tego typu podkłady można szpachlować, ale warto najpierw sięgnąć do karty technicznej szpachlówki i sprawdzić jakie są zalecenia producenta. Na rynku mamy szpachlówki o różnych włąściwościach i przeznaczeniach. Wiele szpachlówek faktycznie WYMAGA położenia podkładu epoksydowego. Jego działanie jest nie do przecenienia! Jest super produktem i jednym z niewielu, który możemy położyć pod szpachlę, a który da nam zabezpieczenie antykorozyjne. Jeżeli stosujecie, brawo. Chętnie podjadę do pierwszego z brzegu warsztatu i sprawdzę czy ma taki produkt i go stosuje. Jednak na rynku znajdują się i takie produkty, które nie wymagają położenia podkładu epoksydowego, a korozja w miejscu naprawy nie pojawi się. Szpachla, która została zastosowana podczas prac w filmie, to przetestowany i zatwierdzony przez producenta materiał (w tym wypadku 3M, lecz jest to produkt, który posiada w ofercie wiele firm). Musimy wiedzieć z czym pracujemy. Seria ma na celu przedstawienie nowoczesnego, dzisiejszego podejście do kwestii blacharstwa i lakiernictwa, z pełnym wykorzystaniem innowacyjnych produktów, które oferuje nam rynek. Producent gwarantuje, że tak zastosowany produkt nie spowoduje korozji na naprawianym elemencie.
W wypadku wykorzystanego w filmie produktu – przy poprawnie oczyszczonej blasze, wyczyszczonej do żywego z nalotów korozyjnych, zastosowanie warstwy epoksydowej odbywa się na własną odpowiedzialność. W tym wypadku jest to po prostu niewskazane. Zainteresowanych odsyłam do karty technicznej, gdzie między innymi dowiecie się, że jest to produkt przetestowany i zaaprobowany do użycia na oczyszczoną stal, stal galwanizowaną czy aluminium.
Takie rozwiązania to żadna ekscentryka, stosuje się je powszechnie wśród dużych producentów, w zależności od technologii np. w serwisach klasy A czy B.
A tak na marginesie pamiętacie, że pokryłem cały naprawiany fragment elementu podkładem antykorozyjnym? Zrobiłem to po to, żeby po pierwsze zabezpieczyć szpachlę przed wilgocią, a po drugie, aby zabezpieczyć antykorozyjnie miejsca wokół szpachli, będące gołym metalem. Zmiany w technologii blacharsko-lakierniczej są ogromne, co i raz słyszymy o nowych, bardziej innowacyjnych produktach. Tak jak skończyła się era szlifowania szpachli na mokro, tak uwierzcie, że naukowcy badają i testują szpachlę, którą można kłaść na goły metal. Sprawdź, zanim się wypowiesz!
Na razie zawodowo szpachluję ściany, więc pewnie i z autem bym sobie poradził 😜 Tak na serio, to chcę się zabrać za kilka wgniotek w moim aucie, tylko czasu brak 😔
Łysy, przy takim kacie szlifowanie jedynie bardziej powyzynasz i będą większe rysy i nierówności. A jak się szlifuje do zera (blachy) to lepiej więcej miejsca w okół i później poprawic to papierem 120,180,240,400,1000(1000 na mokro) i później malować nasinas (mokro w mokro) lub robić podkład i matować podkład i malować normalnie, lecz mokromokro jest szybciej i taniej a też wychodzi dobrze. Wiem to wszyskto gdyż mój tato jest lakiernikiem i często dorabiam sobie u niego w pracy pomagając mu.
Nie hejtuje fajnie że prubujesz sam i chcesz się nauczyć ale po. 1.na gołą blachę podkład epoksydowy puzniej szpachla Po 2. Do szlifierki oscylacyjnej przekładka zmiękczająca bo powierzchnia nie jest prosta 3.do szlifowania ręcznego polecam zawinąć papier na klocku z gąbki który układa się do powierzchni
Twoje filmy o mechanice ogladalem i wydawalo mi sie ze tak jak ja nie masz o tym pojecia… No ale jestem lakiernikiem i stwierdzam ze najebales tutaj bardzo duzo kardynalnych bledow. Zgadzam sie ze jest duzo roznych metod ale sa kwestie ktorych nie mozna pominac. Szpachlowanie na blache hmmm… pewnie kazdy tak robi bo epoksyd i na to akryl jest czasochlonny no ale ty masz instruowac a nie partaczyc… Kolejna kwestia to 120 na klocku a pozniej 180 na kolku to tak jakbys po 120 szlifowal 360 czyli przeskakujesz 6 gradacji a to juz jest duzy blad. Sprey ten ktorego uzywasz nadaje sie do malowania plotu a nie maski.
Mechanik powinien zajmować się mechaniką, elektryk elektryką itp a YouTuber chociaż obejrzeć kilka filmów co po czym. Przecież to ruda po pół roku zje.
Michu robisz to że sztuka ale całkiem po ch### podkład na gola blachę po 1 po 2 ja na maskę dał bym szpachle z opilkami albo najpierw zielona pod tą biała bo to posiada i popękane przy takiej grubosci
Brawo czujni blacharze brawo czujni lakiernicy. Wiele firm lakierniczych oferuje podkłady epoksydowe, które są zalecane do nakładania na gołą blachę jako zabezpieczenie antykorozyjne. Na tego typu podkłady można szpachlować, ale warto najpierw sięgnąć do karty technicznej szpachlówki i sprawdzić jakie są zalecenia producenta. Na rynku mamy szpachlówki o różnych włąściwościach i przeznaczeniach. Wiele szpachlówek faktycznie WYMAGA położenia podkładu epoksydowego. Jego działanie jest nie do przecenienia! Jest super produktem i jednym z niewielu, który możemy położyć pod szpachlę, a który da nam zabezpieczenie antykorozyjne. Jeżeli stosujecie, brawo. Chętnie podjadę do pierwszego z brzegu warsztatu i sprawdzę czy ma taki produkt i go stosuje.
Jednak na rynku znajdują się i takie produkty, które nie wymagają położenia podkładu epoksydowego, a korozja w miejscu naprawy nie pojawi się.
Szpachla, która została zastosowana podczas prac w filmie, to przetestowany i zatwierdzony przez producenta materiał (w tym wypadku 3M, lecz jest to produkt, który posiada w ofercie wiele firm). Musimy wiedzieć z czym pracujemy. Seria ma na celu przedstawienie nowoczesnego, dzisiejszego podejście do kwestii blacharstwa i lakiernictwa, z pełnym wykorzystaniem innowacyjnych produktów, które oferuje nam rynek. Producent gwarantuje, że tak zastosowany produkt nie spowoduje korozji na naprawianym elemencie.
W wypadku wykorzystanego w filmie produktu – przy poprawnie oczyszczonej blasze, wyczyszczonej do żywego z nalotów korozyjnych, zastosowanie warstwy epoksydowej odbywa się na własną odpowiedzialność. W tym wypadku jest to po prostu niewskazane.
Zainteresowanych odsyłam do karty technicznej, gdzie między innymi dowiecie się, że jest to produkt przetestowany i zaaprobowany do użycia na oczyszczoną stal, stal galwanizowaną czy aluminium.
Takie rozwiązania to żadna ekscentryka, stosuje się je powszechnie wśród dużych producentów, w zależności od technologii np. w serwisach klasy A czy B.
A tak na marginesie pamiętacie, że pokryłem cały naprawiany fragment elementu podkładem antykorozyjnym? Zrobiłem to po to, żeby po pierwsze zabezpieczyć szpachlę przed wilgocią, a po drugie, aby zabezpieczyć antykorozyjnie miejsca wokół szpachli, będące gołym metalem.
Zmiany w technologii blacharsko-lakierniczej są ogromne, co i raz słyszymy o nowych, bardziej innowacyjnych produktach. Tak jak skończyła się era szlifowania szpachli na mokro, tak uwierzcie, że naukowcy badają i testują szpachlę, którą można kłaść na goły metal. Sprawdź, zanim się wypowiesz!
Co tu sie wydarzyło. Miałem skomentowac ale brakło mi słów.
Wystarczy spojrzeć i widać że to jest do poprawki
paranoja nie lekcja
Na razie zawodowo szpachluję ściany, więc pewnie i z autem bym sobie poradził 😜 Tak na serio, to chcę się zabrać za kilka wgniotek w moim aucie, tylko czasu brak 😔
Jak zawsze propsuje twoje filmy to zostań przy silnikach 💪 bardzo dużo błędów, chociaż by samo szlifowanie. Ale człowiek uczy się na błędach!
Ktokolwiek dobiera muzykę do tych filmików, powinien dostać dożywocie.
Koniec
Dawaj cz. 2
Jak ktoś robi na zlecenie to nie ma na to czasu, ale sobie robię tylko szpachlą EPOKSYDOWĄ nigdy poliestrową 😉
Dzieki za taki program kolego
Nie kątem maszyny kuhwa
Jaka to madka ochronna?
Mówisz o BHP, a robisz sobie chmurę kurzu w pakamerze. Użyłbym odkurzacza w miejsce sprężonego powietrza.
Ale takim sposobem zaprawek byś nie zrobił 🙂 cała maska do lakierowania
a gdzie epoxyd
Klocek do szlifowania nigdy w prostej lini nie jezdzi tylko po skosie zawsze
Na oko to dziadek w szpitalu zmarł XD
Klejenie zadr klejem? Od tego jest szpahla do plastiku… papierem ściernym można wyrównać do zera więc moim zdaniem jakieś kleje to tandeta…
Czy ma ktoś link do cz. 2 materiału?
i gdzie ta druga czesc?
"przigoda z" mechanikom pojazdowom 😉
Szczerze
Amatorszczyzna
Łysy, przy takim kacie szlifowanie jedynie bardziej powyzynasz i będą większe rysy i nierówności. A jak się szlifuje do zera (blachy) to lepiej więcej miejsca w okół i później poprawic to papierem 120,180,240,400,1000(1000 na mokro) i później malować nasinas (mokro w mokro) lub robić podkład i matować podkład i malować normalnie, lecz mokromokro jest szybciej i taniej a też wychodzi dobrze. Wiem to wszyskto gdyż mój tato jest lakiernikiem i często dorabiam sobie u niego w pracy pomagając mu.
Fajna koszulka 👍 Ciekawy film
Nie hejtuje fajnie że prubujesz sam i chcesz się nauczyć ale po.
1.na gołą blachę podkład epoksydowy puzniej szpachla
Po 2. Do szlifierki oscylacyjnej przekładka zmiękczająca bo powierzchnia nie jest prosta
3.do szlifowania ręcznego polecam zawinąć papier na klocku z gąbki który układa się do powierzchni
Więcej odcinkow tego typu!
Szpachla nie lubi wody ?? Dziwna sprawa od kiedy pamiętam od dziecka zaczynałem u ojca w w warsztacie i końcowe warstwy robił papierem na mokro…
Jak ty szpachlowaać nie umiesz
I jak już szlifujemy szpachel to po skosie, bo w przeciwnym razie będzie nie równie, w dodatku na płaskiej powierzchni
dla czego to nie było zagruntowane ?
Twoje filmy o mechanice ogladalem i wydawalo mi sie ze tak jak ja nie masz o tym pojecia… No ale jestem lakiernikiem i stwierdzam ze najebales tutaj bardzo duzo kardynalnych bledow. Zgadzam sie ze jest duzo roznych metod ale sa kwestie ktorych nie mozna pominac. Szpachlowanie na blache hmmm… pewnie kazdy tak robi bo epoksyd i na to akryl jest czasochlonny no ale ty masz instruowac a nie partaczyc… Kolejna kwestia to 120 na klocku a pozniej 180 na kolku to tak jakbys po 120 szlifowal 360 czyli przeskakujesz 6 gradacji a to juz jest duzy blad. Sprey ten ktorego uzywasz nadaje sie do malowania plotu a nie maski.
Mechanik powinien zajmować się mechaniką, elektryk elektryką itp a YouTuber chociaż obejrzeć kilka filmów co po czym. Przecież to ruda po pół roku zje.
Michu robisz to że sztuka ale całkiem po ch### podkład na gola blachę po 1 po 2 ja na maskę dał bym szpachle z opilkami albo najpierw zielona pod tą biała bo to posiada i popękane przy takiej grubosci
Na OKO to chłop w szpitalu umarł ;))
Od razu wyłączam jak Cię zobaczyłem.
Pozytywnie
Pomocnie
Przydatnie
Pozdro M4K👌