39 thoughts on “Wymiana uszczelek wtryskiwaczy 1.6HDI zemsta francuza – odpowiadam na pytania widzów.”
Cześć! W związku z tym filmem chciałbym podzielić się Moim zagadnieniem, jeśli mogę 🙂 W Moim Mini z 2010r 1.6hdi 90KM odłączyłem przed pracą akumulator. Po wymianie uszczelnień na wtryskiwaczach złożeniu wszystkiego i podpięciu oraz wstępnym dłuższym odpowietrzeniu "gruszką", rozrusznik kręci, paliwo z wtrysków już leje (popuściłem przewody) ale nie odpala. Przewody metalowe nie przegięte bo je całkiem wyciągałem, diagnostyka wskazała 3 błędy: 4A27 inteligentny czujnik aku 48A7 nieznany kod USTERKI (chyba CAN) 4159 zasilanie świec żarowych Sprawdziłem omomierzem przewody do świec – sprawne, poprzez przewody tylko 1 świeca rezystancja 0,2, reszta obwód otwarty, na samych świecach to samo a na wtyczce za przekaznikiem do świec (nie tej dużej przy nim tylko tej niżej) jak wypiąłem 4pinowe złącze to napięcie na wszystkich 4 przewodach rośnie przy próbie odpalenia do 10V, stąd refleksja u Mnie że zasilanie sprawne, ale 3 świece nie do końca, ale czy to może stanowić problem rozruchu, jak myślałbyś? Dodam że przed operacją silnik pracował dobrze jak i odpalał. Pozdrawiam Cię i Was i dziękuję wstępnie za pomoc 👍
wymieniałem wtrysk i świece. Odpiolem przewody i później po złożeniu pokręciłem trochę na nie odpowiwtrzonym i auto nie odpaliło. Teraz odpowiwtrzylem tą metodą i dalej lipa auto nie odpala, gdy poluzuje nakrętki przy wtryskach ropa bardzo słabo leci tylko coś tak kapie. Tak jakby pompa teraz nie podawała. Ni cholery nie mogę dojść co jest. Wcześniej mi auto chodziło tylko jeden wtrysk mi lal a teraz już nie idzie odpalić. Może wiesz co mogło się stać. Czy uszkodziła się np pompa czy wtryski przez to że kręciłem na sucho? Już mnie szlak trafia trochę.
W moim Volvo V50 1,6hdi 2010 często włącza się wentylator chłodnicy nawet jak jest zimno na dworzu a raz nawet mi się włączył odrazu na zimnym silniku co tu może być nie tak?
Hej majster 😉 Łapka za filmik 👍 U mnie w aucie na warsztacie gdzie jest system CR mam taki objaw że auto czasami odpali ale po nagrzaniu silnika gaśnie. Na początku były tylko problemy z brakiem mocy. Teraz mam trudności z odpalaniem. Komputer silnika podaje błędy z wtryskami /raz ze 1i6 a raz ze 4 itd/ Wymieniłem czujniki na kole zamachowym i wałku rozrządu – nie pomogło. Gdzie szukać usterki? Po wymianie pompy CR auto trochę chodziło i naprawdę fajnie, ale wyjechalo i po kilku kilometrach zgasło i koniec. Co myślisz majster. Wiem że trudno wyrokowac, ale czego szukać? Tak sobie myślę że coś z paliwem nie tak. Na plaku silnik odpali ale zaraz gaśnie.
Filmik fajny więcej takich z tymi silnikami jestem w posiadaniu 1.6 hdi tylko że peugeot ale wiedza od Ciebie kolego bardzo mi się przyda bo muszę wtryski wymienić pozdrawiam serdecznie
witam a gdyby zrobił tak z zapieczonym wtryskiem( akurat trafiła się mi awaria własnie wtrysku w 1.6 hdi berlingo dodam ze jeździłem z nieszczelnością jakieś 2 tyg) rozgrzał silnik do temp pracy i potem popuścił śruby mocujące wtryski z jakieś 4-5 zwoje i odpił silnik może kompresja sama by pomogła z takim wtryskiem jak myślisz?
@marewel mam pytanie, nabyłem Peugota 207 1.6 HDI, silnik jak opisujesz (110 z FAPem), chodzi idealnie równo, odpala ładnie nic nie trzęsie, nic nie dymi itd…, jezdzi ma moc, tylko podłączyłem taki chiński interfejs i pokazuje mi na pierwszym wtrysku korekte 2.66… na drugim 6.01 (spada pod obciążeniem do okolo 4-4,5…), dwa pozostałe +0,25, -0,21… od czego zacząć szukania przyczyny, czy to raczej 2 wtryski do regeneracji, czy może być słaba kompresja (szukam potwierdzenia czy silnik może idealnie równo pracować ze słabszą kompresja)? Wiem że korekcje powinny się zbliząc do 0 a tu za cho*** tak nie jest, mimo to pracuje ładnie. Jedyna oznaka to spalanie na poziomie 7 litrów w mieście z klimą, nie wiem czy ten typ tak ma czy ciut nie za dużo… Czy takie korekrty mogą być spowodowane przedmuchaną podkładka itd? Ale nie słychać nic niepokojącego… z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.
zgadzam się koleś jest oki dobrą robotę robi i dobrze komentuje co robi ale i tu widzę żę pseudo mechanicy się znajdą z większą siłą proszę to już widać jaki mechanik kręć aż poczujesz ale co że spier…. i właśnie niech powie ten koleś gdzie pracuje w jakim warsztacie z daleka od niego i tego warszatu
w którymś filmie majster powiedział ze jak mechanik podchodzi do auta z młotkiem to to juz nie jest mechanik tylko kowal 🙂 ale wiedza wiedzą a sprawiedliwość musi być po młotka tronie 🙂 🙂 🙂 w tedy wszystko się boi tak samo jak nie przeklniesz to nie pomoże haha
Do wszystkich magików piszących co to on narobił . Po pierwsze , nikt nie wymienia podkładek jak nie przepuszczają , a jak już przepuści trzeba frezować ( zabielać) gniazda koniecznie! Smarując frez wtedy te opiłki zostają w smarze a i bez smaru to one nic nie spowodują w komorze bez przesady to pył stopu aluminium .Dwa , jak się wymienia podkładki miedziane gr.2.4 koniecznie , to trzeba obowiązkowo sprawdzić dokręcenie szpilek, bo to na nich i miedzianej podkładce opiera wtrysk , żadne mocniejsze dokręcanie wtrysków nie pomoże .Trzy , przy takiej robocie ja bym zmienił dodatkowo uszczelniacze chodź bardzo trudno je prawidłowo zamontować bez ruszenia dyńką , oraz właśnie te plastikowe podkładki które dociskają te uszczelniacze , one się kurczą , deformują i może wypluć wargę uszczelniacza . Cztery. Jak odkręcasz przewód podtrzymuj chodź trochę nypel ( zawór) wtrysku, bo się urywają czasami . Pięć . Jak wyrwiesz tulejkę to koniecznie u dołu ją na klej , to jej jedyne uszczelnienie z dołu . Sześć . jak już uporasz się z tym wszystkim i nie cieknie to masz farta 😉 bo trzeba odróżnić na początku wydmuchaną uszczelką od przecieku oleju . Pozdro
Dobry film i ciekawy temat. Mam pytanie w związku z nim. Czy jest sens wymieniać profilaktycznie te podkładki żeby nie mieć w przyszłości problemu, czy jak jest dobrze to nie ruszać? Kupiłem auto z 2.0 HDi 140 KM i niby nic się nie dzieje i jest sucho wokół wtryskiwaczy ale zastanawia mnie to.
To jeszcze wersja 16V silnika 1.6 hdi. Przestali je produkować w 2010 roku. I le to ma przebiegu ten dostawczak? Bo widać oszczędzany i głaskany nie był… Nie narzekaj na francuzy bo Helmuty też potrafią niezłą kaszanę zrobić.
Ooo widzę, że jednak i na wschodzie Polski da się podejść z kulturą do roboty w warsztacie. Jednak Chełm zaczyna być kulturalny 😃 a najlepiej to zawsze zacząć od siebie. Pozdrawiam
To Człowiek daje wam wiedzę konkretną i fachową za Darmo a tu jeszcze jakieś filozofy janusze piszą głupoty , te Janusze niech nakręcą film i pokażą , to że Marewel pracuje tam gdzie pracuje to byle kogo nie przyjmują , ty sobie głowy nimi nie zawracaj ,bo szkoda twojego bezcennego czasu , szacun.
Nie jestem mechanikiem, ale nasunął mi się taki pomysł, nie można by było zatkać otworu w głowicy jakimś czopkiem z gumki? Jakbyśmy potem zakręcili rozrusznikiem to chyba powinien zostać wydmuchany, no chyba że się mylę 😉
Majster aż miło posłuchać Cię takiego spokojnego opanowanego. Powrót do domu Ci służy. Co do łapek i subow teraz to podobno zasięgu nie robi tylko wyświetlenia.
A co jeśli wtryski nie chcą wyjść ? W mojej cytrynie były wyciągane jakieś 3 lata temu do regeneracji . Teraz rozebralem żeby wymienić same podkładki a wtryski ani rusz co w takiej sytuacji ?
@marewel Fajny materiał. Oglądałem kilka 1,6 HDI 90KM 16V (m in DV6ATED4). W tych silnikach jest dużo oleju pod połączeniem domy pokrywy zaworów (biała) rurą zasilającą turbosprężarkę. Te połączenia są często nieszczelne (oring, wyłamania) ale sąd tam tyle oleju? Czy takie silniki mają takie przedmuchy czy to separatory w pokrywie zaworów czy hgw… TO dla mnie bardzo ważne. A niewiedzy w necie jest multum. Co w tych silnikach (po 150kkm) się sypie? Dziękuję za odpowiedź i życzę dalszych sukcesów w 2020 r!
Cześć! W związku z tym filmem chciałbym podzielić się Moim zagadnieniem, jeśli mogę 🙂 W Moim Mini z 2010r 1.6hdi 90KM odłączyłem przed pracą akumulator. Po wymianie uszczelnień na wtryskiwaczach złożeniu wszystkiego i podpięciu oraz wstępnym dłuższym odpowietrzeniu "gruszką", rozrusznik kręci, paliwo z wtrysków już leje (popuściłem przewody) ale nie odpala. Przewody metalowe nie przegięte bo je całkiem wyciągałem, diagnostyka wskazała 3 błędy:
4A27 inteligentny czujnik aku
48A7 nieznany kod USTERKI (chyba CAN)
4159 zasilanie świec żarowych
Sprawdziłem omomierzem przewody do świec – sprawne, poprzez przewody tylko 1 świeca rezystancja 0,2, reszta obwód otwarty, na samych świecach to samo a na wtyczce za przekaznikiem do świec (nie tej dużej przy nim tylko tej niżej) jak wypiąłem 4pinowe złącze to napięcie na wszystkich 4 przewodach rośnie przy próbie odpalenia do 10V, stąd refleksja u Mnie że zasilanie sprawne, ale 3 świece nie do końca, ale czy to może stanowić problem rozruchu, jak myślałbyś? Dodam że przed operacją silnik pracował dobrze jak i odpalał. Pozdrawiam Cię i Was i dziękuję wstępnie za pomoc 👍
Mój 1.6hdi brzmi jak traktor w porownaniu do twojego
wymieniałem wtrysk i świece. Odpiolem przewody i później po złożeniu pokręciłem trochę na nie odpowiwtrzonym i auto nie odpaliło. Teraz odpowiwtrzylem tą metodą i dalej lipa auto nie odpala, gdy poluzuje nakrętki przy wtryskach ropa bardzo słabo leci tylko coś tak kapie. Tak jakby pompa teraz nie podawała. Ni cholery nie mogę dojść co jest. Wcześniej mi auto chodziło tylko jeden wtrysk mi lal a teraz już nie idzie odpalić. Może wiesz co mogło się stać. Czy uszkodziła się np pompa czy wtryski przez to że kręciłem na sucho? Już mnie szlak trafia trochę.
Mam pytanie jak wyszła tuleja wraz z wtryskiem to czymś ją wklejamy czy tylko osadzamy na miejsce ?
Co ile się wymienia te podkładki?
W moim Volvo V50 1,6hdi 2010 często włącza się wentylator chłodnicy nawet jak jest zimno na dworzu a raz nawet mi się włączył odrazu na zimnym silniku co tu może być nie tak?
Hej majster 😉
Łapka za filmik 👍
U mnie w aucie na warsztacie gdzie jest system CR mam taki objaw że auto czasami odpali ale po nagrzaniu silnika gaśnie. Na początku były tylko problemy z brakiem mocy. Teraz mam trudności z odpalaniem. Komputer silnika podaje błędy z wtryskami /raz ze 1i6 a raz ze 4 itd/ Wymieniłem czujniki na kole zamachowym i wałku rozrządu – nie pomogło. Gdzie szukać usterki? Po wymianie pompy CR auto trochę chodziło i naprawdę fajnie, ale wyjechalo i po kilku kilometrach zgasło i koniec. Co myślisz majster. Wiem że trudno wyrokowac, ale czego szukać? Tak sobie myślę że coś z paliwem nie tak. Na plaku silnik odpali ale zaraz gaśnie.
Filmik fajny więcej takich z tymi silnikami jestem w posiadaniu 1.6 hdi tylko że peugeot ale wiedza od Ciebie kolego bardzo mi się przyda bo muszę wtryski wymienić pozdrawiam serdecznie
Witam jaki jest gwint zewnętrzny na wtryskiwaczy pod cewką bo chciałbym sobie ściągacz dorobić ponieważ jeden wtrysk siedzi dość mocno
Jaki klucz do odkręcenia nakrętek wtryskiwaczy???
witam a gdyby zrobił tak z zapieczonym wtryskiem( akurat trafiła się mi awaria własnie wtrysku w 1.6 hdi berlingo dodam ze jeździłem z nieszczelnością jakieś 2 tyg) rozgrzał silnik do temp pracy i potem popuścił śruby mocujące wtryski z jakieś 4-5 zwoje i odpił silnik może kompresja sama by pomogła z takim wtryskiem jak myślisz?
hej wyrzuca mi płyn chłodzący tak jakby z pod wtryskiwacza powiedz mi czy tam jest jakiś uszczelniacz od płynu chłodzącego
@marewel mam pytanie, nabyłem Peugota 207 1.6 HDI, silnik jak opisujesz (110 z FAPem), chodzi idealnie równo, odpala ładnie nic nie trzęsie, nic nie dymi itd…, jezdzi ma moc, tylko podłączyłem taki chiński interfejs i pokazuje mi na pierwszym wtrysku korekte 2.66… na drugim 6.01 (spada pod obciążeniem do okolo 4-4,5…), dwa pozostałe +0,25, -0,21… od czego zacząć szukania przyczyny, czy to raczej 2 wtryski do regeneracji, czy może być słaba kompresja (szukam potwierdzenia czy silnik może idealnie równo pracować ze słabszą kompresja)? Wiem że korekcje powinny się zbliząc do 0 a tu za cho*** tak nie jest, mimo to pracuje ładnie. Jedyna oznaka to spalanie na poziomie 7 litrów w mieście z klimą, nie wiem czy ten typ tak ma czy ciut nie za dużo… Czy takie korekrty mogą być spowodowane przedmuchaną podkładka itd? Ale nie słychać nic niepokojącego… z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.
zgadzam się koleś jest oki dobrą robotę robi i dobrze komentuje co robi ale i tu widzę żę pseudo mechanicy się znajdą z większą siłą proszę to już widać jaki mechanik kręć aż poczujesz ale co że spier…. i właśnie niech powie ten koleś gdzie pracuje w jakim warsztacie z daleka od niego i tego warszatu
ooo młotek!
w którymś filmie majster powiedział ze jak mechanik podchodzi do auta z młotkiem to to juz nie jest mechanik tylko kowal 🙂
ale
wiedza wiedzą a sprawiedliwość musi być po młotka tronie 🙂 🙂 🙂
w tedy wszystko się boi
tak samo jak nie przeklniesz to nie pomoże haha
Do wszystkich magików piszących co to on narobił . Po pierwsze , nikt nie wymienia podkładek jak nie przepuszczają , a jak już przepuści trzeba frezować ( zabielać) gniazda koniecznie! Smarując frez wtedy te opiłki zostają w smarze a i bez smaru to one nic nie spowodują w komorze bez przesady to pył stopu aluminium .Dwa , jak się wymienia podkładki miedziane gr.2.4 koniecznie , to trzeba obowiązkowo sprawdzić dokręcenie szpilek, bo to na nich i miedzianej podkładce opiera wtrysk , żadne mocniejsze dokręcanie wtrysków nie pomoże .Trzy , przy takiej robocie ja bym zmienił dodatkowo uszczelniacze chodź bardzo trudno je prawidłowo zamontować bez ruszenia dyńką , oraz właśnie te plastikowe podkładki które dociskają te uszczelniacze , one się kurczą , deformują i może wypluć wargę uszczelniacza . Cztery. Jak odkręcasz przewód podtrzymuj chodź trochę nypel ( zawór) wtrysku, bo się urywają czasami . Pięć . Jak wyrwiesz tulejkę to koniecznie u dołu ją na klej , to jej jedyne uszczelnienie z dołu . Sześć . jak już uporasz się z tym wszystkim i nie cieknie to masz farta 😉 bo trzeba odróżnić na początku wydmuchaną uszczelką od przecieku oleju . Pozdro
mieliście racje o łysym, to ze zaden z niego mechanik to jasne ale …:https://streamable.com/n3qdv
Mądrego człowieka to aż miło posłuchać 🙂Pozdrawiam
Dobry film i ciekawy temat. Mam pytanie w związku z nim.
Czy jest sens wymieniać profilaktycznie te podkładki żeby nie mieć w przyszłości problemu, czy jak jest dobrze to nie ruszać?
Kupiłem auto z 2.0 HDi 140 KM i niby nic się nie dzieje i jest sucho wokół wtryskiwaczy ale zastanawia mnie to.
To jeszcze wersja 16V silnika 1.6 hdi. Przestali je produkować w 2010 roku. I le to ma przebiegu ten dostawczak? Bo widać oszczędzany i głaskany nie był… Nie narzekaj na francuzy bo Helmuty też potrafią niezłą kaszanę zrobić.
Chyba 0,5% takich ludzi by się znalazło
Ooo widzę, że jednak i na wschodzie Polski da się podejść z kulturą do roboty w warsztacie. Jednak Chełm zaczyna być kulturalny 😃 a najlepiej to zawsze zacząć od siebie. Pozdrawiam
To Człowiek daje wam wiedzę konkretną i fachową za Darmo a tu jeszcze jakieś filozofy janusze piszą głupoty , te Janusze niech nakręcą film i pokażą , to że Marewel pracuje tam gdzie pracuje to byle kogo nie przyjmują , ty sobie głowy nimi nie zawracaj ,bo szkoda twojego bezcennego czasu , szacun.
Nie jestem mechanikiem, ale nasunął mi się taki pomysł, nie można by było zatkać otworu w głowicy jakimś czopkiem z gumki? Jakbyśmy potem zakręcili rozrusznikiem to chyba powinien zostać wydmuchany, no chyba że się mylę 😉
Wszstkiego najlepszego w Nowym Roku i nie przejmować się wypowiedziami pseudomechaników, którzy nie mają pojęcia o pracy warsztatowej.
Majster aż miło posłuchać Cię takiego spokojnego opanowanego. Powrót do domu Ci służy. Co do łapek i subow teraz to podobno zasięgu nie robi tylko wyświetlenia.
Aten młotek to do czego ?
A co jeśli wtryski nie chcą wyjść ?
W mojej cytrynie były wyciągane jakieś 3 lata temu do regeneracji . Teraz rozebralem żeby wymienić same podkładki a wtryski ani rusz co w takiej sytuacji ?
Dzięki! To była dla mnie bardzo ciekawa krótka seria o frezowaniu gniazd. Pozdrawia amator mechaniki z Gdyni.
W moim boxerze 2,2 120hp 2010r. jest taki sam wtryskiwacz?
Chłopie przestań pizdzic bo nie wiedz co gadasz a chyba ze Banglasz
Zawsze sie znajdzie ktos któremu się cos nie spodobaa… Pretensje do gaarbatego ze ma dzieci proste.
Majster to jednak Fachowiec👌👍😉😘
sprawdz czy oslona turbiny nie dotyka regulacji łopatek ( doświadczenie)
Nie zrozumieli bo nie chcieli🤣🤣🤣pozdrawiam💪👍
@marewel Fajny materiał. Oglądałem kilka 1,6 HDI 90KM 16V (m in DV6ATED4). W tych silnikach jest dużo oleju pod połączeniem domy pokrywy zaworów (biała) rurą zasilającą turbosprężarkę. Te połączenia są często nieszczelne (oring, wyłamania) ale sąd tam tyle oleju? Czy takie silniki mają takie przedmuchy czy to separatory w pokrywie zaworów czy hgw… TO dla mnie bardzo ważne. A niewiedzy w necie jest multum. Co w tych silnikach (po 150kkm) się sypie? Dziękuję za odpowiedź i życzę dalszych sukcesów w 2020 r!
Super jak zawsze:D szczęśliwego Nowego roku 🙂
Majster, kup klucze do przewodów wtryskiwaczy a nie męczysz je płaskimi 🙂
super film , SZtos
audio tylko slabe ,
Zdrowia i radosci w nowym roku 2020