Loading…

Mechanik Warszawa

Serwis Sprzętów i Pojazdów w Warszawie
Kontakt Mechanik i Elektryk
FOTOWOLTAIKA o czym nie mówią monterzy? Wysokie napięcie 253V, falownik się wyłącza, rachunki rosną.

FOTOWOLTAIKA o czym nie mówią monterzy? Wysokie napięcie 253V, falownik się wyłącza, rachunki rosną.



W filmie omawiam różne negatywne skutki, jakie występują lub mogą występować, gdy posiadamy instalację fotowoltaiczną lub też jesteśmy sąsiadami osób (korzystamy z tej samej linii energetycznej z tego samego transformatora), które takie instalacje posiadają.
Szczególny problem jaki dotyczy właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest taki, że na falowniku (inwerterze) pojawiają się błędy, kody błędów, falowniki się resetują, wyłączają, ograniczają moc produkcji w godzinach szczytu produkcji, co jest negatywne dla efektywności instalacji dla właściciela.
Warto też zwrócić uwagę, że niektóre odbiorniki elektryczne pracując na wyższym (dopuszczalnym do 253V) napięciu, niż nominalne (230V) w instalacji jednofazowej, pracują z wyższą mocą, co ma odzwierciedlenie, w delikatnie wyższych rachunków za prąd (np. żarówka, grzałka, klimatyzator), gdy istotny jest czas pracy, a nie efektywność urządzeń (np. czajnik, bojler). Zauważyć też można, że niektóre urządzenia wykazują skrócony czas żywotności przy pracy z wyższym napięciem, np. częściej wymieniamy żarówki, grzałki, starsze urządzenia częściej się psują, itp. bo pracują wydajniej niż powinny, co z jednej strony może cieszyć (bo wydajniej, bo jaśniej), ale z drugiej strony tworzy nam dodatkowe wydatki (serwis, wymiany, naprawy).

Najważniejszym jest, by firma przed montażem instalacji dokonała szczegółowych pomiarów napięcia, impedancji pętli zwarcia i przeliczyła maksymalną moc, jaką można zainstalować dla danej lokalizacji, by nie występowały problemy z pracą falownika/instalacji. Oczywiście pomiary będą aktualne na dany dzień, a gdy powstanie w okolicy więcej instalacji, to problemy z wyłączaniem falowników mogą się nasilić i bez wsparcia zakładu energetycznego, który będzie musiał zmodernizować sieć energetyczną, zmienić napięcie na transformatorze, zainstalować urządzenia automatycznie reagujące na zmiany napięcia i je dostosowując do warunków sieci na bieżąco, się po prostu nie obejdzie.

Warto zauważyć, że dostawca energii celowo ustawia wyższe napięcie na transformatorze niż znamionowe 230V, by napięcie w granicy dopuszczalnej od 207-253V trafiło w całym obszarze do każdego klienta. Najwyższe jest najbliżej transformatora, najniższe jest najdalej transformatora. Instalacja fotowoltaiczne, czyli falowniki podbijają te napięcie, by móc „wpompować” wyprodukowany prąd do instalacji dostawcy prądu. Niestety te zwiększanie napięcia przez coraz większe ilości instalacji fotowoltaicznych stają się powoli problemem dla samych inwestorów, bo instalacja bezobsługowa zaczyna zajmować ich czas i rozważanie, które można zauważyć w wielu pytaniach, komentarzach w serwisach internetowych.

Ogólnie idealnym rozwiązaniem dla każdego klienta dostawcy energetyki jest posiadanie w gniazdku nominalnego napięcia na poziomie 230V, a już kilkugodzinne napięcie w dniu na poziomie 250V nie jest pozytywnym zjawiskiem długoterminowym dla urządzeń oraz w mało, ale zauważalny sposób dla portfela klienta, który więcej płaci za prąd, bo część mocy energii marnuje się jako strata, tj. przegrzewanie niektórych podzespołów różnych odbiorników elektrycznych, które poprzez zastosowane podzespoły stabilizują/obniżają napięcie do wymaganych, a to wymaga zmarnowania energii. Jeden przykład z klimatyzatorem 1500kW omówiłem na filmie, tutaj szczegółowy opis przykładu przedstawionego:
https://w-energy.pl/optymalizacja-sieci-elektrycznej-nn,38,pl.html

Niestety problemy z pojawiającymi się stale nowymi instalacjami fotowoltaicznymi są wyzwaniem dla dostawców energii, którzy otrzymują częściej zgłoszenia, że napięcie w sieci energetycznej nadmiernie wzrasta i graniczy z maksimum dla normy, czyli jest bliskie 253V w momencie produkcji prądu przez instalacje fotowoltaiczne, głównie w słoneczne dni w godzinach 11-15.

Energetycy reagują, czasem skutecznie, czasem informując, że z ich strony jest wszystko ok, a problem pojawia się po stronie mikro instalacji, stąd też różnie bywa, a problem jest lub nawet jeśli w stacji transformatorowej energetyka zmniejszy napięcie na odczepach, to za jakiś czas, gdy powstaną kolejne instalacje fotowoltaiczne, problem się może ponowić.

Czyli tworzą się problemy, o których sprzedawcy, monterzy instalacji fotowoltaicznych nie informują klientów przed montażem/sprzedażą, a potem zrzucają winę na występujące problemy na zakład energetyczny.

Mam nadzieję, że mój film minimalnie pomoże i w jakimś aspekcie okaże się przydatny dla potencjalnego inwestora, który mając świadomość, będzie mógł odpowiednio zweryfikować możliwości, skutki, czy też dopytać firmę o dodatkowe informacje, efekty, skutki uboczne które mogą się pojawić w niedługim czasie po montażu PV.

Jeżeli chcesz coś dodać do wątku problemów, o których się nie mówi przed montażem, a co jest bardzo ważne, proszę udziel komentarza pod filmem.

Dziękuję za każdy komentarz w temacie potencjalnych problemów z PV.

👊 SUBSKRYBUJ FORUMWIEDZY ► https://bit.ly/2XSLq36 oraz kliknij 🔔

#Fotowoltaika #Problemy #Napięcie

Importowane z Youtube

48 thoughts on “FOTOWOLTAIKA o czym nie mówią monterzy? Wysokie napięcie 253V, falownik się wyłącza, rachunki rosną.

  1. Mówisz, że przy zwiększonym napięciu płacimy więcej. No jeżeli to zwiększenie zużycia prądu spowodowane większym napięciem, powoduje, że zużywasz więcej prądu niż produkujesz, to tak będziesz płacił więcej za prąd. Jeżeli mam instalację fotowoltaiczną to po to żeby wyprodukować więcej prądu niż go zużywam. Jeżeli zużyję więcej prądu przez wyższe napięcie ale mieści się to w granicach tego co wyprodukuję, to nie zapłacę więcej za prąd. Pozostałe argumenty są OK jest to problem.

  2. Dziękuję za moc informacji. Mam obok sąsiada z 24 kWp instalacją. Napięcie w sieci u mnie w domu wynosi często 240 V. Jak zabezpieczyć mój dom aby napięcie było tylko 230 V ? Pozdrawiam z Białegostoku.

  3. Skąd założenie ze urządzenie zużyje więcej prądu?
    Skoro mamy wyższe napięcie to urządzenie pobierze mniej mocy czylu zuzyje taka samą ilość prądu (amperów)
    220 V x 10 A = 2200 VA czyli W
    250 V x 8,8 A = 2200 W
    Urzadzenie potrzebuje określonej mocy wiec jak ha dostanie przy niższym natężeniu i wyższym napieciu to po co ma pobierać nadmiar prądu?

  4. Dobrze mówisz , ale o minusach fotowoltaiki , to tak jakby nie robić prawa jazdy , bo jazda samochodem jest niebezpieczna.
    Właśnie kończy się boom na fotowoltaike przez zmianę przepisów . Jeżeli mieszkam na wsi, gdzie na moim transformatorze nie ma wielu instalacji , a jest kilku rolników , którzy w godzinach południowych włączają silniki siłowe 12kw do śrutowania i mieszania pasz , to nie ma możliwości , aby prądu w sieci było za dużo .
    Nie ma lepszej inwestycji niż fotowoltaika , przy sprzyjających warunkach o których napisałem .
    Mam instalację 10kwp za 30 tyś.
    Już za chwilę 1kw będzie kosztował Kowalskiego 1 zł , a kiedy uwolnią ceny prądu, dzisiaj reguluje URE , a na pewno uwolnią , to będzie znacznie drożej .
    Zużywałem rocznie około 7 Mwh rocznie , teraz mam nadwyżkę i dogrzewam dom tym co zostaje, przy obecnie drastycznie rosnących cenach węgla , gazu czy peletu , lepszej inwestycji zrobić nie mogłem .
    Robisz dobrą robotę dla tych co już mają instalację, bo im mniej ludzi podłączy się na starych zasadach , tym mniejsze prawdopodobieństwo że w przyszłości nam je zmienią .
    Pozdrawiam

  5. nie prawda, jesli klimatyzator ma wiekszą moc szybciej schłodzi ( wykona tą samą prace w krotszym odstępie czasu ) , i sie wylaczy kompresor. zuzycie wyjdzie na to samo.

  6. Witam.ogólnie zajefajny filmik,jestem laikiem
    o których wspomniałeś.więc stąd to pytanie.
    Mając befor ciepła np 200l zbiornk z grzałką dla pozyskania ciepłej wody użytkowej.czy w szczycie powyżej np x vot przełączyć produkcję nie do sieci tylko bezpośrednio do grzałki na bufor.pewnie jest to możliwe przy odcięciu sieci I licznika hehe wiem że śmieszne (ZSR)SIE CHYBA NAZYWA PRZY PRODUKCJI PRĄDU AGREGATAM PRZY ZANIKU SIECI?
    Chodzi mi o ideę a nie przełącznik.może odpowiedź a nawet konkretny pomysł

  7. materiał bardzo Ok. Jeden szczegół wypada uwypuklić : wskazanie licznika jest proporcjonalne do kwadratu napięcia. Jeśli wzrośnie ono o 10V (normalnie jest dajmy na to ok 230V) – odczytany pobór wzrośnie o ok 9% i to niezależnie od okoliczności którą nie musi być własna instalacja FV. Ona po prostu zawsze dokłada swoje. Niezależnie od powodów stricte technicznych – należy zawsze unikać uzależnienia się od władz i korporacji bo to się z pewnością opłaci na dłuższą metę. Tak wskazuje doświadczenie w każdym obszarze.

  8. Dostawcy energii elektrycznej zastrzegają sobie możliwość podawania napięcia 230 V +/- 10% , ale nie stale, tylko sporadycznie. Przy permanentnym występowaniu w sieci napięcia 253 V zamiast 230 V rachunki są wyższe nie o "ciut, ciut" tylko o ok. 20 %. Dlaczego aż tyle ?
    Moc odbiornika wynosi P= U2/R (R – oporność odbiornika, która się nie zmienia). Zatem przy napięciu U=230 V pobór mocy wynosi U2= 52 900/R, natomiast pod napięciem U=253 V pobór mocy wyniesie U2=64 009/R . 64 009/52 900 = 1,21. Zatem jeśli mamy wokół siebie kilka, kilkanaście instalacji, powinniśmy systematycznie mierzyć napięcie w sieci i jeśli jest ono stale znacznie podwyższone, to należy interweniować w zakładzie energetycznym, bo ci, którzy wywalili kupę kasy na instalacje sami dobrowolnie ich nie wyłączą.

  9. Dotacje to zuchwale okradanie ludzi biedniejszych w zgodzie ze zbujeckim prawem uchwalonym przez polityków złodziei. Rząd nie ma własnych pieniędzy, rozdaje nasze czy chcemy czy nie.

  10. Urządzenia typu silnik , klimatyzator dopasowują moc pobieraną z sieci do mocy odbieranej przez urządzenie które napędzają. Z zasady zachowania energii wynika, że urządzenie elektryczne (silnik, klimatyzator, transformator itp.) pobiera tyle mocy czynnej z sieci ile jest odbierane przez odbiór, plus moc strat wewnątrz urządzenia – sprawność urządzeń jest mniejsza od 100%. Ponieważ moc elektryczna pobierana przez odbiór jest iloczynem prądu, napięcia i cos fi (P = U * I * cos fi) wynika z tego ze natężenie prądu pobieranego przez tego typu urządzenia przy wyższym napięciu będzie mniejsze. W urządzeniach typu żarówka, grzejnik itp. moc pobierana z sieci zależy od od napięcia (a w zasadzie od jego kwadratu). W tym przypadku przy zwiększonym napięciu zostanie pobrana większa moc chwilowa, ale grzejnik (np w piekarniku, pralce itp. ) szybciej nagrzeje jego wnętrze i termostat go wyłączy a więc moc pobrana przez urządzenie będzie w przybliżeniu taka sama. Co do strat mocy na przewodach, na zaciskach itp. to zależą one od kwadratu natężenia prądu (I^2) i wzrastają one wraz ze wzrostem natężenia prądu, a natężenie jest większe przy poborze tej samej mocy przy obniżonym napięciu.
    Co do dopuszczalnych poziomów napięcia w sieci wynikają one z elementarnych praw fizyki – PRAWO OHMA, Ponieważ energia odbierana jest w różnych punktach sieci, nierównomiernie a przewody, transformatory i generatory mają określoną impedancję PRZY PRZEPŁYWIE PRĄDU MUSI WYSTĄPIĆ SPADEK NAPIĘCIA NA IMPEDANCJI PRZEWODÓW. Spadek napięcia występuje w kierunku przepływu mocy – jeżeli moc jest odbierana z transformatora spadek napięcia występuje w kierunku ostatniego odbioru. Gdy moc jest generowana w sieci i płynie do transformatora spadek napięcia wystąpi w kierunku transformatora.
    Fizyki nie da się oszukać. Proponuję zapoznać się bliżej z podstawami elektrotechniki.
    Pozdrawiam "High voltage"

  11. Wszystkie chwyty dozwolone panele elektryczne lepsza jakość telewizji nowe tv to pompy ciepła itd… Mamią a kasa coraz większą ta cała ekologia z oszczędnością wykończy

  12. Większość urządzeń nie będzie miała tak dużej różnicy, tylko te ktore nie mają żadnej wbudowanej regulacji (żarówki żarnikowe, tanie LEDy) będą pobierać te 10% więcej. Np pierkanik może chwilowo pobierać 10% więcej ale też szybciej się nagrzeje i szybciej termostat ją wyłączy. Tak samo silniki synchroniczne, tam prędkość zależy od częstokliwości sieci więc po prostu będą parę % mocniejsze przy maksymalnym obciążeniu

    Owszem będzie odrobinę więcej strat elekrycznych ale straty mechanicze i tak dominują a te się nie zmienią jak prędkość jest taka sama. A wszystko co ma regulatory impulsowe będzie miało taki praktycznie taki sam pobór, może nawet mniejszy (żeby pobrać tą samą moc z wyższym napięciem potrzeba mniej prądu więc też mniej strat.

    Najwięcej pewnie przy żarówkach bo nawet LEDy to zwykle tylko kondensator szeregowo z LEDami więc żadnej stabilizacji mocy nie ma.

  13. PS 2: Trzeba jeszcze dodać, ze zgodnie z nowym jaśnie panującym nam prawem część ,,wyprodukowanej" przez nas energii trzeba będzie oddać Enei XD KABARET. Ale Janusze dalej instalują…

  14. Ludzie ogarnijcie się i nie dajmy się nabierać na pseudo ,,ekologię", która ma tyle wspólnego z prawdziwą ekologią co fortepian ze stomatologiem. Te wszystkie ruchy pseudo ,,ekologiczne" tylko przyczyniają się do większej dewastacji środowiska. Nawet najbardziej ,,smrordzący" diesel jest bardziej ekologiczny niż pseudo ,,ekologiczny" samochód elektryczny. Rzygam już tą propagandą ,,ekologiczna". Te reklamy w tv(masakra). Jakiś podstarzały aktor z ,,Ekstradycji" itp. Ostatnio dostałem swoją nową jakże ,,ekologiczną" kartę bankomatową, która niby nie szkodzi środowisku. Jak ją porównałem ze swoją starą kartą to wnioskując logicznie, stwierdziłem, że moja stara jakże rzekomo ,,nieekologiczna" karta jest po stokroć bardziej ekologiczna niż ta nowa niby ,,ekologiczna". Dlaczego?. Stara karta była wykonana solidnie. Służyła mi wiele lat. Nowa ? za rok max 2 będe musiał wymieniać na nową ,,ekologiczną" bo jest tak tandetnie wykonana że przetrwanie z nią 1 roku będzie nie lada wyzwaniem. Niestety to dotyczy wszystkich produktów sprzedawanych nam jako niby ,,ekologiczne". Zacznijmy myśleć bo inaczej ….

  15. Witam
    Słuchaj Bogdan, lubię ciebie i dlatego dobrze radzę. Nie idź w fotowoltaike ……i tak wiem że mnie nie posłuchasz ;)Dlatego proszę żebyś za jakieś +/- 10 lat przypomniał sobie o moim komentarzu. Z Góry Dziękuję ;)))

  16. Troche pierdoly. Jak jest wieksze napiecie i gotujesz wode to zagotujesz szybciej i tyle samo zaplacisz. Bylo kiedys 220V a teraz 230V i tez robili panike. Cos sie stalo? Nic
    Elektronika ma bedzie brala tyle samo, czajnik bedzie szybciej gotowal, pralka nie bedzie szybciej iestety prac 😉, co najwyzej stare zarowki zarnikowe beda sie czesciej palic ale nie LEDy czy neony.
    Prawda natomiast z tym ze inwertery/falowniki beda wchodzily w alarmy, ale mozna z tym sobie poradzic uzywajac energii do grzania wody za darmo.

  17. Halo!!
    Ktoś tu się grubo zagalopował.
    Wszystko się zgadza z informacją o tym, że podniesienie napięcia spowoduje zwiększenie poboru mocy.
    Dam tu jednak kilka przykładów obalających teorię o wzroście rachunków za energię elektryczną.
    Przykład 1 – grzejnik elektryczny.
    Zwiększając napięcie w sieci zwiękaszamy pobór prądu przez grzejnik, który nagrzewa się szybciej do ustawionej temperatury, po czym jego termostat powoduje jego wyłączenie. Grzejnik oddaje ciepło, więc jego temperatura spada i termostat ponownie go załącza. Efekt końcowy jest taki, że grzejnik pracuje na podniesionych parametrach co w efekcie skraca jedynie czas jego nagrzewania i nic więcej. Teoretycznie praca grzejnika na podwyższonych parametrach jest bardziej ekonomiczna. Teoria zatem upada.
    Przykład 2 – Klimatyzacja
    Dotyczy to też urządzeń typu klimatyzacja. Pompa w klimatyzacji otrzyma większą porcję energii, zakręci się więc szybciej bo tak właśnie działają silniki elektryczne. Pompa w krótszym czasie dokona sprężenia czynnika chłodzącego do zadanego ciśnienia i nastąpi jej wyłączenie. W efekcie uzyskujemy taki sam proces jak z nagrzewaniem grzejnika – krótszy okres pracy.
    Zwiększenie rachunków za energię może jednak nastąpić jeżeli używamy przestażałych użądzeń jak na przykład żarówka w wersji z żarnikiem, jak wynalazl ją Pan Thomas Edison. ta żarówka przy zwiększonym napięciu jaśniej zaświeci, co spowoduje zwiększenie zużycia energii oraz skróci jej żywotność co spowoduje że będzie trzeba szybciej zakupić nową żarówkę. Ziększenie ilości światła wyprodukowanego przez żarówkę zasiloną wyższym napięciem prawdopodobnie zostanie niezauważona.
    Wszelkie nowoczesne urządzenia wliczając w to żarówki LED posiadają przetwornice oraz regulatory napięcia, które dbają o właściwe napięcie zasilania urządzenia końcowego, a co za tym idzie nie powodują zwiększenia zużycia energii gdyż samodzielnie je stabilizują. Najlepszym przykładem jest zasilacz do komputera, laptopa czy też ładowarka do telefonu. Większość tych urządzeń pracuje w zakresie napięcia zasilającego od 100 do 250 Voltów. Gwarantuję, że niezależnie od napięcia zasilania w podanym zakresie pobierają tyle samo energii.
    Jeżeli Mówimy o podniesieniu napięcia w sieci u sąsiadów , to nie wiem skąd ta wiedza u szanownego Pana o podniesieniu się napięcia. Czy zostało to sprawdzone i potwierdzone?
    Jeżeli podnosimy napięcie w sieci i jest ono wyższe niż powinno być, to nasz lokalny transformator oddaje energię do sieci wyższego napięcia i nie powinno mieć to wpływu na podniesienie napięcia po stronie 230V.
    Bardzo mnie Pan zaintrygował swoją wypowiedzią i postanowiłem się problermowi przyjżeć bliżej. Byłbym zobowiązany, gdyby skontaktował się Pan ze mną na priv.
    Z wyrazami szacunku.
    Andrzej Gajosz

  18. Problemy z wysokim napięciem u siebie posiadam. Mam instalacje 3.4kWp i instalacje 3f. Wokół mam kilku sąsiadów którzy mają instalacje po 10kWp. Więc nie są w stanie wykorzystać w ciągu dnia z energii produkowanej. Więc i napięcie w sieci jest za wysokie.

  19. Wspaniały materiał dogłębnie przedstawione ja byłam przeciwnikiem fotowoltaniki akurat dla moich potrzeb a łe mąż się uparł więc założyliśmy firma sobie drogo policzyła a pół roku rachunek minimalnie był wyższy niż płaciłam normalnie a za 6paneli wydałam 16,500. Więc do śmierci nie zapłacę takiej kwoty .Ale teraz słuchając pana na temat pracy i na co zwracać uwagę mam problem bo praca na telefonie. jest po angielsku i już problem ,drugi mimo słońca zużycie są nie fakcjunujce ,W tym na co pan zwrócił uwagę będę musiała zmierzyć woltomierzem mam obok elektryka niech to zmierzy bo często nie pobiera a z wiadomości które słyszałam że w koło wszyscy założyli po 18 paneli teraz po roku będę miała rachunek to się zorientuje .Dziękuję a temat muszę przyznać dobrze wylorzony przynajmniej niech inni się do uczą zanim założą ja ten błąd popełniłam mam siłę a założone na 1 falowniku też założyli na środku a powinni zkraja bo jest słońce z południa na zachód by łapał szybciej i dogrzewał ale to tak jest jak się robi komuś to się olewa jestem podtym względem nie zadowolona pozdrawiam reszta się okaże w pracy 🤞😘

Dodaj komentarz

mersin escortmersin escort Zadzwoń do nas!